Mi a vashiány? Mi a vérszegénység? A vashiány okai Vaspótlás Gyermekek

VASHIÁNY
Mi a vashiány?
Vashiányról akkor beszélünk, ha kevesebb vasat viszünk be a szervezetünkbe annál, mint amennyire szükségünk lenne. Bár a vas a legnagyobb mennyiségben a vörös vérsejtekben van jelen, a szervezet működésének más szakaszaiban is létfontosságú (például bizonyos enzimek működéséhez is elengedhetetlen). Ezért a vas hiánya az egész test működésében zavarokat okozhat.
Rejtett vashiányról akkor beszélünk, amikor a szervezet vasraktárai már kiürültek, de még nem alakult ki a vérszegénység. A vashiány azonban már ebben a korai szakaszban is okozhat idegrendszeri tüneteket, például figyelemzavart vagy memóriaproblémákat.
Mi a vérszegénység?
Vérszegénységnek (orvosi kifejezéssel anémiának) azt nevezik, amikor a szervezetben csökken a vörös vértestek száma, illetve a hemoglobin (a vörös vértestekben található vastartalmú fehérje) mennyisége. A hemoglobin normál értéke nőknél 120-160 g/l, míg férfiaknál 130-180 g/l. Ha ennél kevesebbet mutat a laborvizsgálat, akkor tisztázni kell a kiváltó okokat, és el kell kezdeni a vaspótlást is.
A vashiány és a vérszegénység nem minden esetben jár együtt. Lehet valaki vashiányos úgy, hogy (még) nem alakult ki a vérszegénység. A vérszegénységet azonban a legtöbb esetben a vashiány okozza.
A vashiányos vérszegénység (vashiányos anémia/anaemia) annak az állapotnak a rövid elnevezése, amikor a vashiány miatt csökken a vér oxigénszállító kapacitása. Nem önálló kór tehát, hanem inkább egy tünet, ami sokféle tényezőre vezethető vissza. A háttérben állhat például táplálkozási zavar, erős vérveszteség, de serdülőkorban vagy terhesség alatt is kialakulhat.
A vashiány okai a következők lehetnek:
az egyéni szükségletet nem kielégítő vashiányos táplálkozás,
a vas felszívódásának és tárolásának zavarai,
az életkorból, illetve élethelyzetből adódó megnövekedett vasszükséglet, mint várandósság,
szoptatás,
gyermekek növekedési szakaszban,
betegségből lábadozás,
sport,
vérvesztés (vérzés, erős menstruáció, műtét, véradás…).
Vaspótlás
Ideális esetben, vasban gazdag ételeket tartalmazó egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozással elegendő mennyiségű vassal tudjuk szervezetünket ellátni. Azonban előfordulhatnak olyan élethelyzetek, mint a fentiek is, amikor szervezetünk olyan különleges igénybevételnek van kitéve, hogy csupán ételekből nehezen fedezhető a vasszükséglet. Ekkor javasolt vaspótló gyógyszer, vagy jó minőségű táplálék-kiegészítő alkalmazása.
A vashiányos vérszegénység kezelése, vagyis a szervezet vasszükségletének kielégítése és a vasraktárak feltöltése nem megy egyik napról a másikra. Ezért a kiváltó okok feltérképezése és megszüntetése (pl. vérzés megállítása, felszívódási zavart okozó bélbetegség kezelése, étrend megváltoztatása) mellett azonnal meg kell kezdeni a vaspótlást.
Fontos tudni, hogy nem minden vaskészítmény ugyanúgy szívódik fel! Gyakran lehet olvasni, hogy a felszívódást fokozza, ha a vasat C-vitaminnal együtt fogyasztjuk, például egy nagy pohár narancslével vesszük be. Ez úgy még pontosabb, hogy a vas megfelelő mennyiségű C-vitamin jelenléte nélkül nem képes felszívódni.
Gyermekek
A vashiányos vérszegénység a gyerekeket is érintheti, hiszen a vashiányos anémia minden életkorban előfordulhat. A még fel nem ismert vashiány, vagy már megállapított vérszegénység előfordulhat akár 1-2 éves korban is, de a növekedés időszakában és a kamaszkorú lányoknál is.
A növekedés éveiben nagyon fontos a megfelelő vas bevitele, később, idősebb korban történő nagyobb mennyiségű vasbevitel már nem tudja ezt a hiányt pótolni.
Érintettek lehetnek az újszülöttek is, akik vaskészletei nem töltődtek fel a várandósság során az anya szervezetéből, illetve akiket nem szoptattak. A vashiányos gyerekek gyakran sápadtak, betegesnek tűnnek, nincs étvágyuk és nincs igazán kedvük a játékhoz sem.
A gyorsan növő iskoláskorú fiúk és lányok is szenvedhetnek vashiányban, melynek következményei lehetnek a fáradtság, a koncentráció képességének hiánya, a tanulási képesség csökkenése, romló teljesítmény az osztályzatok, vagy a sporteredmények területén.
A már menstruáló kamaszlányoknak a vérzés miatt is szükségük van több vasra, de ezt a korosztályt érintheti még a kiegyensúlyozatlan táplálkozás vagy a radikális fogyókúra, melyek súlyosbíthatják a tüneteket.